Burg Altena - Zamek w Altenie

11:47

Widok od strony Ratusza / Foto: Frank Vincentz
Miasteczko położone jest 25 km na południowy wschód od Hagen. Altena jest uważana za najpiękniejsze miasto Sauerlandu, za sprawą wspaniałego położenia głęboko w dolinie. Wysoko ponad nią wznosi się masywny Burg, jeden z największych średniowiecznych zamków niemieckich. Jego budowę rozpoczęto w XII w., a następnie kontynuowano z przerwami aż do XIV w. Potężny mur i aż trzy bramy strzegą baszty wewnętrznej. Cały kompleks uległ w ciągu dziejów poważnym zniszczeniom. Powstawały plany odbudowania go w elektycznym guście romantyzmu, lecz na szczęście nigdy ich nie zrealizowano. Obecny stan zabytku jest wynikiem gruntownej restauracji na początku ubiegłego stulecia z zachowaniem autentycznych proporcji. W roku 1909 nauczyciel Richard Schirrman, pracujący w miejskiej szkole, założył na zamku pierwsze na świecie stałe schronisko młodzieżowe. Rozumiejąc konieczność zapewnienia taniego zakwaterowania młodym podróżnikom Schirrman wybrał Altenę na bazę wycieczkową, zapewne z uwagi na jej położenie w popularnym regionie turystycznym. Z biegiem lat w całych Niemczech powstały setki schronisk młodzieżowych, dziś już na dobre zakorzenionych w życiu kraju. Imieniem Schirrmana nazwano mnóstwo ulic, zazwyczaj prowadzących do lokalnych schronisk. Niemieckim zwyczajem pierwotne schronisko zamieniono na muzeum, jedno z kilku jakie znajdują się na zamku. Kilka zamkowych sal odnowiono w dawnym stylu i pięknie umeblowano.
Postanowiłem przedstawić Wam najciekawsze pomieszczenia/komnaty tego zamku, tak abyście wiedzieli czego spodziewać się podczas wycieczki do tego miejsca. Chcecie wiedzieć, jak kiedyś żyli rycerze oraz szlachta? Co jedli, jak polowali, czym walczyli i jak spędzali wolny czas? Odpowiedź na te oraz inne pytanie znajdziecie właśnie podczas wyprawy do tego miejsca. 
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzania pomieszczenia komandorskiego, w którym poszerzymy swoją wiedzę z zakresu geologicznego, jak i archeologicznego tego regionu. Schronisko młodzieżowe to kolejny bardzo ważny punkt tej wyprawy, o którym pisałem już chwilę wcześniej. Znajdują się tutaj m.in. masywne meble na styl starowestfalski. Największe wrażenie robi pokój sypialniany, w którym znajdują masywne "prycze". Nie wyobrażam sobie, jak można było tutaj odpocząć czy się wyspać. Komnata nazywana Długi korytarzem swoim wystrojem oraz ekspozycją przenosi nas do czasów turniejów rycerskich. Oprócz elementów militarnych znajdziemy tu także instrumenty muzyczne, których melodie były nieodłączną częścią podczas zmagań rycerskich. W Pulverturm zajdziemy elementy "meta plastyki" oraz rzemiosła z hrabstwa Marka tj. broń, kotły, podkowy itp. Kolejny punkt zwiedzania to Piwnica Neuer Palas, która kryje w sobie tajniki wytopu żelaza na przestrzeni stuleci. Osoby poszukujące tutaj duchowego uniesienia powinny je odnaleźć w kaplicy zamkowej, typowej sali sakralnej. Zdobią ją retabula z Antwerpii i Kolonii oraz pełna wdzięku XV-wieczna Madonna z Dzieciątkiem, wykonana z piaskowca pochodzącego z Bambergu. Jako ciekawostkę należy nadmienić możliwość zawarcia tutaj sakramentu małżeństwa czy też chrztu. Wycieczkę po zamku kończy wizyta w lochach, znajdujących się w piwnicy budynku kaplicy. Do tego wilgotnego pomieszczenia prowadzą bardzo strome schody. Pomieszczenie służyło kiedyś nie tylko jako loch czy więzienie, było też miejscem "rozrywki" (czyt. tortur).
Szczegółowy opis (w języku niemieckim) wraz z fotogalerią znajdziecie na tej stronie:
 
www.maerkischer-kreis.de/kultur-freizeit/burg-altena/daueraustellungen/index.php


Godziny otwarcia:

  • Wtorek-Piątek - 9:30-17:00
  • Sobota, Niedziela i święta - 11:00-18:00
  • Poniedziałek -nieczynne, z wyjątkiem przypadających świąt.


Cena biletu:

  • Dorośli - 5
  • Dzieci (6-17 lat) oraz studenci i osoby niepełnosprawne - 2,5
  • Rodzinny (2 dorosłych + dzieci) - 10


Adres: Muzea Burg Altena, Fritz-Thomée Droga 80, 58762 Altena


You Might Also Like

1 komentarze

  1. Ooooooo... Zameczki to Ja także bardzo lubię...
    Nigdy tam nie byłam, miejsce godne odwiedzenia... :)

    OdpowiedzUsuń

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Formularz kontaktowy