PÓŁNOCNA NADRENIA-WESTFALIA (Nordrhein-Westfalen)

19:02

Pod względem zajmowanego obszaru terytorialnego NRW znajduje się "dopiero" na czwartym miejscu pośród wszystkich krajów związkowych Niemiec (Landów). Pierwszym miejscem może poszczycić się w kategorii największej ilości mieszkańców, których liczba sięga tutaj blisko 18 milionów (ok. 22% całej ludności Niemiec).
Genezy nazwy należy szukać w dalekiej historii. Musimy przenieść się do czasów prowincji Franków - Północnej Nadrenii oraz wchodzącej w skład Saksonii - Westfalii. Ogromne znaczenie podziału regionów miał też proces rozwoju gospodarczego w XIX w., lecz po II wojnie światowej podjęto decyzję o zachowaniu ekonomicznej integralności Zagłębie Ruhry i oficjalnym połączeniu obu prowincji.
Spośród 38 niemieckich miast, w których wysokość populacji prze­kracza 200 tys. mieszkańców, aż 16 leży właśnie na terenie NRW (10 w Nadrenii, 6 w Westfalii). Miasta te nierzadko przenikają się wzajemnie, tworząc dzięki temu ogromne aglomeracje. Te skupiska ludności rozciągają się, aż do południowej granicy z Nadrenią-Palatynatem. Oprócz miast kolosów Zagłębie Ruhry składa się również z szeregu pomniejszych miast i miasteczek, dzięki czemu zyskuje sobie miano najbardziej zaludnionej krainy w Europie.
Najsłynniejszym ośrodkiem jest oczywiście wszystkim dobrze znana Kolonia. Przez wiele wieków rządzące się własnymi prawami niezależne państewko, cieszące się bo­gatą tradycją, niegdyś jedno z najpotężniejszych, jak nie najpotężniejsze miasto Niemiec. Ciekawą przeszłość oraz historię posiada tak­że Akwizgran (Aachen) - dawna stolica Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miastem, którego nie można pozostawić bez uwagi, jest Munster. Stałby się pewnie stolicą Westfalii, gdyby tylko utrzymano pierwotny podział. Siedziba rządu kraju związkowego mieści się w kosmopolitycznym Dusseldorfie. Wśród mieszkańców landu, jak i licznych przybyszów miasto to wywołuje miesza­ne uczucia. Położone w południowej części regionu Bonn, przez czterdzieści lat było stolicą Zachodnich Niemiec. Na chwilę obecną nadal pełni funkcję tymczasowej siedziby rządu federalnego. Ten przypadkowy wybór z 1949 roku wciąż pozostaje przedmiotem sporów oraz krytyki.
Wbrew temu, co napisane było wcześniej, NRW to nie tylko przemysł ciężki. Północna Nadrenia-Westfalia posiada bardzo dużo krajobrazowych terenów wiejskich. Rolnictwo i leśnictwo to liczące się tutaj dziedziny krajowej gospodarki. Malownicze okolice Eifel w Nadrenii czy Sauerland, Siegerland i Las Teutoburski w Westfalii stanowią wśród samych Niem­ców popularne miejsca wypoczynku. Urokliwe małe miasteczka: Monschau, Bad Münstereifel, Soest i Lemgo, a zwłaszcza Brühl i Xanten przyciągają setki turystów. NRW to podobno najbardziej rozwinięty region pod względem turystyczny w całych Niemczech, dlatego też śledźcie na bieżąco bloga, aby mieć aktualny wgląd na wszystkie prezentowane miejsca.
Cechą charakterystyczną architektury tego regionu jest jej zachowawczość. Nowe style przyjmowały się tutaj z trudem i rozwijały bardzo powoli. Nowinki architektoniczne nie robiły zbyt­niego wrażenia na statecznych Nadreńczykach i Westfalczykach, stąd obecność wspaniałych romańskich zabytków niemających równych sobie w Europie. Mocno zako­rzenił się tutaj również gotyk, czego nie można już powiedzieć o epoce renesansu. Z kolei pełne chłodnego dostojeństwa rzymskie wzorce kształtowały tutejsze gusty w czasach baro­ku, który pozostawił tu po sobie budowle jakże odmienne od bujnych, fantastyczny form kojarzonych zazwyczaj z tym stylem.

You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Formularz kontaktowy